Tedarikçiyi değiştirdiniz peki sizin haklarınızı koruyan yasalar neler

 

Elektrik tüketimi Türkiye’de farklı tedarikçilerden alınan elektriğin ortak bir elektrik dağıtım şirketi üzerinden alınması ile mümkün olmaktadır. Bu yönü ile elektrik tüketimi, temin edilmesi gibi durumlarda tüketicileri ilgilendiren herhangi bir fark bulunmamasına rağmen sadece elektriğin tüketimi için ödenen birim fiyatları üzerinden farklılıklar oluşmaktadır. Bu yönü ile tedarikçi değiştirmek kullanıcıların elektrik tüketimlerine doğrudan etki etmeyen bir sebep olmaktadır. Farklı tarifeler bulunuyor olsa da tüketiciler genel olarak ucuz elektrik tüketmek için yeni bir elektik tedarikçisi ile anlaştığı takdirde tüketimleri önceki tüketimlerine ortalama olarak benzese dahi fiyatların uygun olması sebebi ile farkın ortaya çıkması sağlanmaktadır. Bunun dışında kalan tüm tüketici haklarında ise tüketiciler sözleşmeler yaparak anlaştıkları elektrik tedarikçisi firmaların belirlediği maddelere ve kendilerinin sahip oldukları hukuksal haklara hakim olmalıdırlar.

Elektrik tedarikçisi firmalar benzer indirim oranları ile serbest tüketicilere ulaşmaktadırlar. Serbest tüketiciler bu elektrik tedarikçileri arasından bir seçim yaparken daha çok en çok indirimli elektrik tüketimi için birim fiyatları üzerinden indirim oranları belirlemiş olan firmaları tercih ederler. Ancak bu durum bazı yanlışların gözden kaçırılmasına sebep olabilir. Bir serbest tüketici elektrik tedarikçisi firmalar arasında bir tercih yaparken öncelikle tedarikçi firmanın belirlediği yasal koşullara dikkat ederek işlem yapmalıdır. Sözleşmeler aracılığı ile yapılan anlaşmalar, serbest tüketici haklarının korunması adına önemli olmaktadır. Bu noktada tüketiciler elektrik tedarikçileri tarafından belirlenmiş olan maddelere dikkat ederek sözleşmelere dahil olmalıdırlar. Genellikle itiraz yolu ile ilgili olan kullanıcı haklarının belirlenmesinde temel alınan nokta tedarikçi tarafından belirlenmiş olan bu noktalar olmaktadır. Kişiler kendi haklarını koruyabilmek adına mutlaka bu noktalara dikkat etmelidir.

Serbest tüketiciler ucuz elektrik için herhangi bir elektrik tedarikçisi firma ile anlaşırken firma ile aralarındaki sözleşmelerin dışında bazı temel haklara sahip olmaktadır. Bu haklar tüketicileri ve üreticileri de aynı anda koruyan Elektrik Piyasası ile Enerji Piyasası ve Denetleme Kurumu tarafından korunmaktadır. Bunun yanı sıra tüketicilerin sahip olduğu düşünülen haklar üzerinden işlemlerin yapılamadığı durumlarda serbest tüketici konumundaki tüketiciler mahkemeler yolu ile haklarını alabilirler. Tüm bu yönleri ile tedarikçinin değişmesi durumunda tüketicinin haklarının korunması yasalar çerçevesinde mümkün olmaktadır. Ancak serbest tüketici tüm değişim işlemlerini resmi hale getiren elektrik tedarikçisi firmaların anlaşmalarına, sözleşmelerine dikkat ederek kendilerinin sahip olduğu haklardan emin olabilir. Bu sayede indirimli elektrik alırken güvenli bir şekilde tüketimi gerçekleştirmek de mümkün oluyor. Ortaya çıkabilecek olan sorunlar elektrik dağıtım şirketlerinin görevlilerinden kaynaklanan yanlış fatura okuma gibi sorunlar olsa dahi kişiler haklarını savunmada elektrik tedarikçileri ile belirlenmiş olan sözleşmeler üzerinden korumaktadırlar. Bu yüzden tedarikçi değişimlerinde mutlaka tüketiciler kendilerini koruyan kanunlara dikkat etmeli ve böylece sözleşmelere onay verip imza atmalıdırlar.

Siz de elektrik tarifenizi değiştirmek ve ucuz elektrik tarifelerinden yararlanmak istiyorsanız teklif al butonundan işlemlerinizi güvenle ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz! Bu sayede serbest tüketici olarak indirimli elektrik ve ucuz elektrik sahibi olabilirsiniz.

Serbest Tüketici Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serbest Elektrik Bilgi Bankası

Şimdi Teklif Alın

Sizde evinizde, iş yerinizde ya da fabrikanızda elektrik faturanızı ucuzlatmak istiyorsanız, şimdi SerbestElektrik.com.tr'de tüm tedarikçileri karşılaştırın, ücretsiz teklif alın!

Diğer içeriklerimizi okuyun

Tüm içerikleri gör