Tedarikçimi değiştirdim gelen indirimli elektrik zamanla zamlanır mı?

 

Türkiye’de elektrik tüketimi ile ilgili olarak belirlenmiş olan üç farklı tarife bulunmaktadır. Serbest tüketiciler için belirlenmiş olan bu tarifelerden ilki TEDAŞ tarifesi olarak da bilinen ulusal tarifedir. Ülkemizdeki elektrik kullanan serbest tüketicilerde en büyük pay bu tarifeden elektrik kullanan kişilerde olmaktadır. Bir diğer elektrik tarifesi de herhangi bir tedarikçi yolu ile yapılmış olan sabit indirimler üzerinden hesaplanan tarife olmaktadır. Yani ulusal tarife zamlansa dahi tüketici indirimli elektrik tüketmeye devam edecektir. Son tarife şekli de sabit fiyatlı elektrik tarifesi olarak bilinen ve ulusal tarife ne kadar değişirse değişsin sabit kalmaya devam eden tarife olmaktadır.

Serbest tüketiciler için onları etkileyen zamların oluşması adına son iki tarifeden bahsetmek gerekir. Sabit indirimli elektrik tarifesinde sözleşmeler ulusal tarifeler üzerinden yapılan indirimler üzerinden belirlendiği için ulusal tarifenin artması durumunda hala indirimli Elektrik kullanılmaya devam edilecek fakat elektrik için ödenen ücretlerin artması gerçekleşebilecektir. Bu durumda tedarikçi tarafından kaynaklanan herhangi bir sorun bulunmamakta tüm zamlanmaların sebebi ulusal tarifenin artışına sebep olan noktalar olmaktadır. Ancak üçüncü bir tarife türü olarak bilinen sabit fiyatlı tarifede de zamlanma mümkün olmaktadır. Öncelikle sözleşmeler gereği sözleşme süresi boyunca sabit fiyatlarla elektrik ücretlerinin ödeneceği belirtildiği için ulusal tarife belirtilen birim fiyatından daha yüksek de olsa daha aşağı da olsa fiyat değişmemektedir. Fakat buradaki ince detay sözleşmenin fiyat sabitlemesi yaptığı yerin birim enerji fiyatı olmasıdır. Bunun dışında faturaya yansıyan miktarı belirleyen çok fazla etken bulunmaktadır. Yani kişi birim fiyatına ödediği rakamın değişikliğe uğramaması sebebi ile indirimli elektrik tüketmeye devam etmesine rağmen çeşitli ek masraflar göz önüne alındığında tarifenin zamlanması gibi bir durumdan söz etmek mümkün olmaktadır. Faturanın son rakamının ortaya çıkmasında etkili olan dağıtım, iletim, kayıp kaçak bedelleri ve vergiler ile sayaç okuma bedelleri gibi giderler yer alabilmektedir. Tamamı faturaya yansıyan bu giderlerin tamamı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlenen fiyatlar üzerinden son halini aldığı için sabit fiyatlı tarifelerin de zamlanması mümkün olmaktadır.

Siz de elektrik tarifenizi değiştirmek ve indirimli elektrik tarifelerinden yararlanmak istiyorsanız teklif al butonundan işlemlerinizi güvenle ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz! Bu sayede serbest tüketici olarak  indirimli elektrik sahibi olabilirsiniz.

Serbest Tüketici Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serbest Elektrik Bilgi Bankası

Şimdi Teklif Alın

Sizde evinizde, iş yerinizde ya da fabrikanızda elektrik faturanızı ucuzlatmak istiyorsanız, şimdi SerbestElektrik.com.tr'de tüm tedarikçileri karşılaştırın, ücretsiz teklif alın!

Diğer içeriklerimizi okuyun

Tüm içerikleri gör