Ucuz elektrik nedir?

Fatura tutarı 120 TL ve üzerinde olan tüketiciler ucuz elektrik tarifelerinden faydalanabilirler.

Serbest tüketici kimdir?

Serbest tüketici; elektriği satın alacağı şirketi seçme hakkına sahip olan tüketici olup, EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) kararı uyarıca yıllık elektrik tüketimi 3600 kWh’in üzerinde olan tüm özel ve tüzel kişiler bu kapsama girer. Yani aylık elektrik faturasının ortalama 119 TL’den sınırını aşan tüketiciler serbest tüketicilerdir ve indirimli elektrik tarifelerinden faydalanabilirler.

Elektrik tedarikçimi değiştirdiğimde elektriğim kesilir mi?

Tedarikçi değişikliği sırasında herhangi bir elektrik kesintisi söz konusu değildir.

Elektrik aynı ise fiyatı nasıl daha ucuz oluyor? 

Evet elektrik üreticisi değişmeden, elektriği daha ucuza alabilirsiniz. Elektrik tedarikçileri birbirlerinden farklı oranlarda elektrik tarifesi sunabilirler. Daha ucuz elektrik almak isterseniz elektrik kullanım profilinizi belirlemeniz gerekir. Basit bir mantık yürütmek gerekirse akşam saatlerinde az elektrik kullanırken, akşam saatlerinde elektriği çok kullanan tüketiciler ile aynı miktarı ödemek zorunda değilsiniz.

İleride çıkarabileceği ek bir maliyet var mıdır?

Elektrik tedarikçinizi değiştirken, başvuru ve teklif alma sürecinde herhangi ek bir maliyet oluşmaz. Elektrik tedarikçisi sözleşmenize bağlı olarak ek bir maliyet oluşmayabilir.

Elektrik kesintisi, arıza olursa ne yapacağım?

Yalnızca elektrik tedarikçinizi değiştirdiğiniz için, elektrik dağıtım şirketiniz tüm tüketicilerde olduğu gibi sabit olduğundan elektrik kesintileriyle ilgili bölgenizdeki dağıtım şirketine ulaşabilirsiniz.Değiştirmeden öncesi ve sonrasında hiçbir farklılık yoktur.

 

Tedarikçiler nasıl indirimli elektrik ya da ucuz elektrik satabilir?

Elektrik tedarikçileri farklı elektrik kullanım profiline sahip tüketiciler için farklı fiyatlar sunabilirler. Bu firmalar portföylerinde bulunan kullanıcıları elektrik üretim ve alım-satımlarına göre dengeleyerek farklı tarifelerde farklı fiyatlar sunabilirler.