Serbest Elektrik Ne Yapar?

 

Elektrik piyasasında yapılan özelleştirmelerin ardından özelleşmiş bir serbest elektrik piyasası karşımıza çıkıyor. Bu makalemizde serbest elektrik piyasası hakkında sıkça sorulan “Tedarikçi Nedir?”, “Dağıtım şirketi nedir?”, Serbest Elektrik şirketi ne yapar?” sorularınızı cevaplıyor olacağız.

Elektriğin evimize kadar gelen sürecinden bahsedecek olursak. Elektrik önce elektrik üreticisi firmalar veya kuruluşlar tarafından üretilir, dağıtım şirketlerinin işletmekte olduğu hatlar aracılığıyla evimize taşınır, elektrik tedarikçileri tarafından üreticiden elektrik alınıp dağıtıcı firmaların hattı üzerinden kullanıcıyla buluşturulur, fakat burada dikkat etmemiz gereken bir nokta var elektrik dağıtım şirketleri sadece hatların bakım, onarım ve işletmesini saglarlar.

Elektrik Üreticisi nedir ?

Günlük ihtiyacımız olan elektriği üreten ve ürettikleri elektriği elektrik havuzuna veren şirketlerdir. Türkiye geneli 200’den fazla elektrik üreticisi şirket vardır. Türkiye için elektrik üretiminde kullanılan yöntemler 2016 Kasım ayı itibariyle aşağıdaki görselde ki gibidir.

 

Elektrik Dağıtıcısı Nedir ?

Elektrik piyasasında yapılan özelleştirmelerin sonucunda ülkemizdeki elektrik dağıtımının tamamı özel şirketler tarafından sağlanmaktadır. Elektrik dağıtıcıları hakkında bilinen en büyük yanlış onların elektrik tedarikçimiz olduğudur fakat elektrik dağıtıcıları elektrik satmaz veya satan bir şirketle ortaklık kuramazlarElektrik dağıtıcıları ;

-Elektrik şebekelerin bakımını, onarımını ve işletmesini sağlarlar.

Aylık olarak sayaç okumasını  elektrik dağıtıcıları yapar.

-Verdikleri hizmetlerin karşılığı olarak hangi tedarikçiden elektriğinizi alırsanız alın faturanızda elektrik dağıtım bedeli olarak yansır.

-Elektrik kesintisi ve benzer durumlarda bölgenin elektrik dağıtım sorumlusu şirket ilgilenir.

 

Türkiye geneli başlıca BEDAŞ (Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ.), GEDİZ EDAŞ, TOROSLAR EDAŞ olmak üzere 21 farklı dağıtım bölgesine ayrılmıştır.

Elektrik  Tedarikçisi Nedir ?

Elektrik üreticilerinin ürettiği elektriği havuzdan alıp serbest tüketici olsa da olmasa da tüketiciye satan şirketlerdir. Eğer tedarikçinizi değiştirmediyseniz dağıtım bölgenize belirlenen tedarikçisi tarafından standart fiyat üzerinden ücretlendirilirsiniz. 2017 yılının Ocak ayı itibariyle Enerji Piyasası Denetleme kurulu tarafından serbest tüketici olma alt sınırı aylık 82 TL ye kadar indirilmiştir.

Elektrik kullanıcıları serbest tüketici olmasıyla birlikte kendi tedarikçilerini seçme hakkına sahiptirler. Rekabetin olduğu her sektör gibi elektrik tedarikçileri de müşterileri kazanmak için farklı indirim ve faydalar sunmaktadırlar. Elektrik Tedarikçisini değiştirirken her hangi bir elektrik kesintisi yaşamazsınız ve dağıtımınız aynı şirket tarafından devam etmektedir.

Serbest Elektrik Ne Yapar ?

logo serbest elektrik Serbest Elektrik Ne Yapar? logo

Serbest Elektrik elektrik tedarikçileriyle, tüketicileri buluşturan bir online platformdur. Tedarikçiler için saha satış görevini üstlenirken saha satış maliyetlerini azaltarak düşürdüğü bu maliyeti tüketicilere yansıtarak en ucuz elektriği sunar. Ayrıca ev ve iş yeri tüketicileri için tedarikçileri inceler, onların sunduğu indirim ve faydalara göre sıralar ve serbest tüketicilere sunar. Tüketicinin elektriğini taşıması için gerekli belgelerin takibini ve güvenliğini sağlar. Süreç boyunca problem yaşamamanız için işlemlerinizi online takip eder. Sizde teklif almak veya müşteri hizmetlerimizden daha detaylı bilgi almak için alttaki Teklif al butonuna tıklayarak formu doldurabilirsiniz.

Elektrik fatura tutarınız 82 TL ve üzerinde ise ucuz elektrik alabilirsiniz!

Ucuz Elektrik Tarifeleri
Tedarikçi Birim Fiyat İndirim Oranı Yıllık Tasarruf
Türel 0.19 %14.00 220
2m Enerji 0.18 %11.00 184

*Aylık ortalama 200 TL ödeyen bir ev tüketicisi için ucuz elektrik tarifeleridir.

Serbest Tüketici Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Serbest Elektrik Bilgi Bankası

Şimdi Teklif Alın

Sizde evinizde, iş yerinizde ya da fabrikanızda elektrik faturanızı ucuzlatmak istiyorsanız, şimdi SerbestElektrik.com.tr'de tüm tedarikçileri karşılaştırın, ücretsiz teklif alın!

Diğer içeriklerimizi okuyun

Tüm içerikleri gör